Pani Warty

 

 

W ołtarzu głównym kościoła w Rogalinku, ukryta za podnoszonym obrazem znajduje się cudowna figura Matki Boskiej, słynąca łaskami i stanowiąca obiekt kultu maryjnego. Niestety do dnia dzisiejszego przetrwała jedynie jej replika, gdyż w nocy z 4 na 5 sierpnia 2002 roku została ona skradziona. Niesamowita jest jednak historia tego, jak Matka Boska znalazła się w Rogalinku. Krótko mówiąc - przypłynęła Wartą!

Było to prawdopodobnie w XVIII wieku, gdy któregoś roku wraz z nadejściem wiosny w wezbranych wodach Warty, grupa dzieci, pasących w jej pobliżu krowy, zauważyła dziwny kształt połyskujący w falach rzeki. Okazało się, że jest to drewniana figura Madonny z Dzieciątkiem. Po wyłowieniu przeniesiono ją do parafialnego kościoła. Mieszkańcy Rogalinka otoczywszy Matkę Boską należytym szacunkiem, doznawali za jej wstawiennictwem licznych łask. 

Czas jednak płynie, a życie mieszkańców Rogalinka toczy się dalej nad brzegiem Warty. Mijają kolejne lata, a Bóg zapisuje kolejne karty historii tej małej miejscowości. Matka Boża po raz kolejny znajduje drogę do Rogalinka. Tym razem figura Matki Boskiej trafiła w ręce Pana Alojzego Szabelskiego. Ustawił on Ją na zaszczytnym miejscu na swojej przystani kajakowej im. św. Jana Pawła II, położonej nad brzegiem Warty wśród rogalińskich łęgów. Tutaj, w trakcie powodzi mającej miejsce w 2010 roku, znalazła się Ona, wraz z całą przystanią, pod wodą. Niewiele wtedy brakowało, żeby taki sam los spotkał cały Rogalinek. Jego mieszkańcy zwrócili się do Maryi o pomoc w tym trudnym dla nich czasie, a Ta znowu otoczyła ich matczyną opieką. 

 

 

Na dowód wdzięczności i w podzięce za ratunek, na przystani została odprawiona przez ks. Jerzego Stachowiaka, ówczesnego proboszcza, msza święta. W jej trakcie nazwał on Maryję, Panią Warty. Imię to zapadło w sercach mieszkańców, biorących udział we mszy jak i zdaje się, samej Maryi. Czyż nie zasługuje ona na ten tytuł? Dwa razy trafiła pod postacią figury do Rogalinka i zawsze jej obecność związana była właśnie z tą rzeką i z tym świętym miejscem. Nawet adres parafialnego kościoła, położonego przy ulicy Wodnej 8, zdaje się potwierdzać silny związek Maryi z wodą. 

Sanktuarium w Rogalinku jest przepiękne, nie tylko za sprawą tutejszego krajobrazu. Uświęcane jest ono codzienną pracą i modlitwą mieszkańców Rogalinka, gdyż cała ta niezwykła wieś jest sanktuarium, nad którym swoją opiekę roztacza Pani Warty. 

 

 

 Żródło tutaj

 

 

Please publish modules in offcanvas position.