Rogalinkowski krajobraz

 

Nasza parafia z perspektywy lotu ptaka

 

Parafia pw. św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rogalinku to nie tylko kościół i miejsce modlitwy, ale także przepiękny krajobraz - m.in. zakole Warty, dęby, Łęgi Rogalińskie oraz niespotykane nigdzie indziej zachody słońca.

Rogalinek to kraina, w której przyroda jaśnieje mnogością barw, zapachów, odgłosów. Wszystko jest dynamiczne i pełne sił witalnych. Nasza parafia została wtopiona w ten cudowny krajobraz. Trudno zatem powiedzieć, czy to natura stanowi element życia ludzi, czy ludzie wkomponowani zostali w przyrodę.

W Rogalinku to przyroda towarzyszy mieszkańcom w ich codzienności, wytacza rytm ich życia poprzez pory roku i pory dnia. Słońce tutaj tętni mnogością barw, różniących się w zależności od czasu doby. Rankiem jest złociste, muska delikatnymi promieniami twarze śpiących ludzi, wieczorem zaś staje się czerwone. W Rogalinku słońce jest gospodarzem dnia.  

Aby oddać piękno tutejszych zachodów słońca, można posłużyć się opisem Adama Mickiewicza z Pana Tadeusza

"Na zachód obłok na kształt rąbkowych firanek , 

Przejrzysty, sfałdowany, po wierzchu perłowy, 

Po brzegach pozłacany, w głębi purpurowy (...)". 

 

Należy wspomnieć, że Adam Mickiewicz mógł się zainspirować pięknem naszej parafii, bowiem w 1831 roku zatrzymał się on na pewien czas w sąsiednim Rogalinie. Dodatkowo zacytowany Pan Tadeusz powstał raptem kilka lat po wizycie w Rogalinie (w 1834 roku). Wierzymy przez to w to, że Mickiewiczowskie Soplicowo było tak naprawdę wierną kopią naszych pięknych okolic. Jesteśmy natomiast przekonani, że gdy wieszcz przejeżdżał przez naszą parafię, to był tak jak inni zachwycony pięknem tego miejsca!

Na koniec przedstawiamy słowa, które idealnie oddają majestat przyrody i jego Stwórcy: 

"Świat przyrody jest jedynie powielonym obrazem Raju. Sam fakt, że ten świat istnieje, jest dowodem na to, że istnieje też świat doskonalszy. Bóg go stworzył, aby za pośrednictwem rzeczy widzialnych ludzie mogli pojąć Jego nauki duchowe i dojrzeć objawienia Jego mądrości (...)". 

 

fot. Kevin Nowacki

 

fot. Kevin Nowacki

 

fot. Szymon Glinkowski 

 

fot. Bartosz Dubiel

 

fot. Kevin Nowacki 

 

fot. Karol Wojtko 

 

fot. wojtek_ml

 

fot. Ewelina Jaśkowiak 

 

fot. Dorota Rychlewska-Serwa

 

 fot. FotkiDronem.pl

 

Please publish modules in offcanvas position.