Szlak św. Jakuba

 

 

Historia

Szlak św. Jakuba (Camino de Santiago) to najbardziej emblematyczny szlak pielgrzymkowy na świecie. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba (która jest także symbolem pielgrzymów) oraz żółtymi strzałkami. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. 

Święty Jakub Starszy był jednym z dwunastu apostołów, którego misją było nawracanie na chrześcijaństwo Celtów zamieszkujących tereny dzisiejszej Galicji. Po męczeńskiej śmierci poprzez ścięcie z rozkazu Heroda Agryppy jego ciało zostało złożone na łodzi, którą wypuszczono w morze. Według legendy zastępy aniołów doprowadziły ciało z powrotem na galicyjskie wybrzeże, gdzie apostoł został ostatecznie pochowany. 

Grób świętego z czasem został zapomniany i nikt nie wiedział, gdzie tak naprawdę się znajdował. Przełomem był rok 813, gdy, według wierzeń, doszło do cudu. Spadający na ziemię deszcz gwiazd i boska światłość wskazały miejsce pochówku św. Jakuba oraz jego dwóch uczniów. Na pamiątkę tych wydarzeń miejsce to nazwano Campus Stellae, co z łaciny oznacza Pole Gwiazd. Stąd też wziął się drugi człon nazwy miasta Santiago de Compostela. 

W XII wieku Santiago de Compostela zostało oficjalnie uznane za trzecie najważniejsze centrum chrześcijańskie na świecie (zaraz po Jerozolimie i Rzymie). Powodem stali się sami pielgrzymi, którzy w XI-XIV w. zaczęli tłumnie odwiedzać to miasto. Głównym powodem była pokuta i chęć umocnienia wiary. Wierzono także, że pielgrzymka do grobu św. Jakuba ma charakter uzdrawiający nie tylko duszę, ale i ciało. 

Średniowiecze to czas, kiedy szlakiem Camino de Santiago podążało nawet milion osób rocznie! Pielgrzymki do miejsc świętych były także ważnym elementem życia społecznego. Wierzący odbywali je, by prosić o koniec suszy lub ustąpienie plagi chorób. Byli jednak i tacy, którzy do Santiago de Compostela wybierali się z przymusu. Dotyczyło to przestępców, dla których pielgrzymka była rodzajem kary ustanawianej przez sąd. 

 

Szlak św. Jakuba w czasach współczesnych

Czym Szlak św. Jakuba różni się od innych szlaków pielgrzymkowych? Właściwie wszystkim. Współcześni pielgrzymi przemierzają go z różnych powodów i bynajmniej nie są to tylko pobudki religijne. Niektórzy robią to dla sprawdzenia swoich możliwości. Inni, by przeżyć przygodę życia. Każdy powód jest inny, ale każdy jest też wystarczająco dobry. 

Wyjątkowość Camino de Santiago wynika także ze sposobu pielgrzymowania. Jest on daleki od tego, jak wyglądają tradycyjne pielgrzymki, które odbywają się w Polsce. Nie ma tutaj tłumu wiernych, księdza-przewodnika, czy zorganizowanego transportu bagaży. Szlak św. Jakuba przemierzamy w samotności lub w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Pieszo? Rowerem? A może konno? Tutaj to Ty decydujesz. Ty decydujesz również o tym, gdzie będziesz nocować, jak długi odcinek szlaku przemierzysz każdego dnia i którą trasę pielgrzymkową wybierzesz. 

 

Szlak św. Jakuba w naszej parafii!

Trasa Szlaku św. Jakuba przebiega również przez naszą parafię i jest częścią Wielkopolskiej Drogi świętego Jakuba, która liczy 235 kilometrów (od Gniezna do Głogowa). Kościół w Rogalinku leży niemal w połowie Szlaku - jest usytuowany na 105 kilometrze. Parafia pw. św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych jest naszym zdaniem jednym z najpiękniejszych przystanków na tej trasie. Zapierająca dech w piersiach przyroda, a także duchowy klimat pozwala pielgrzymom kontemplować i przebywać w bliskiej obecności Boga.

Warto wspomnieć, że muszla św. Jakuba nie tylko widnieje na poszczególnych ulicach rogalinkowskiej parafii, ale także w naszym kościele - na ławkach bowiem został umieszczony symbol Szlaku św. Jakuba. 

 

 

Więcej o Szlaku św. Jakuba można się dowiedzieć na stronie internetowej https://camino.net.pl.

 

Please publish modules in offcanvas position.